FAQ - pytania i odpowiedzi

Kto może trenować Wing Tsun?
Prawie każdy. Zapraszamy chętnych od 12 do 70 roku życia, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Obecna kondycja fizyczna nie gra roli. Wśród trenujących jest młodzież, dorośli jak i osoby starsze.

Osoby z problemami zdrowotnymi (np. cukrzyca, wady postawy, itp.) również mogą trenować, ale muszą zgłosić to instruktorowi, który dopasuje trening do indywidualnych możliwości ucznia.
Dla dzieci w wieku 7-11 lat tworzone są osobne grupy z odrębnym zestawem ćwiczeń, lecz na razie takiej grupy nie ma w Rzeszowie.

Nie trenowałem nigdy sztuk walki, czy dam radę?
Przyjdź na trening próbny i sprawdź! Nasze treningi nie wymagają szczególnych umiejętności gimnastycznych, muskulatury czy siły. Najważniejszy jest zapał do trenowania i wytrwałość.

Czy muszę kupować specjalny strój?
Uczeń początkujący przez pierwsze miesiące przychodzi we własnym stroju: biały T-shirt bez nadruków, czarne spodnie dresowe, sportowe obuwie na zmianę. Uczniowie mogą zamówić oficjalny strój uczniowski później, po zdobyciu kilku pierwszych stopni.

Ile kosztują treningi?
W szkole w Rzeszowie opłaty to:
składka miesięczna - 140 zł
legitymacja członkowska - 35 Euro

Jak wygląda system stopni w Wing Tsun?
Jest 12 stopni uczniowskich i 12 stopni mistrzowskich. Każdemu stopniowi przypisany jest określony zakres materiału, który uczeń powinien znać, dzięki czemu instruktor może łatwo dopasować przekazywany materiał do umiejętności uczniów.
Zdawanie na wyższy stopień odbywa się wyłącznie na seminariach lub obozach treningowych i polega na prezentacji znajomości form i technik Wing Tsun oraz dynamicznego stosowania technik samoobrony z partnerem.

Jak długo trwa kurs samoobrony i ile trwa zdobycie stopnia mistrzowskiego?
Kung fu to nieustanny, nieprzerwany rozwój przez całe życie, dlatego nie prowadzimy "kursu", ćwiczymy bez przerwy - również w trakcie ferii i wakacji.
Naszym celem nie jest też rozdawanie stopni czy certyfikatów, lecz przekazywanie dobrej, przydatnej wiedzy - dlatego bardziej istotne niż "kiedy?" jest pytanie "jak?". Sam stopień nie pozwoli Ci skutecznie obronić się przed napastnikiem, liczy się dobry trening i doświadczenie.

Trenuję sztukę walki X, czy mogę połączyć to z Wing Tsun?
Na treningach Wing Tsun trenujemy tylko techniki Wing Tsun. W swoim wolnym czasie możesz trenować co zechcesz, ale trenowanie innych styli może spowolnić naukę Wing Tsun.
Na sali treningowej nie modyfikuj technik, gdyż Wing Tsun to kompletny system i nie ma potrzeby zapożyczania czegokolwiek z innych sztuk walki. Bądź cierpliwy. Zawsze lepiej być mistrzem w jednym systemie, niż średniakiem w kilku.

Czy na treningach stosuje się kary cielesne?
Nie. Wzajemny szacunek obowiązuje wszystkich trenujących sztuki walki - instruktorów i uczniów.

Czy organizujecie sparingi?
Dla uczniów początkujących - nie. Na naszych zajęciach kładzie się duży nacisk na trening kontaktowy z partnerem naśladującym realne ataki i sytuacje zagrożenia (np. chwyty za rękę, duszenie, próby przewrócenia, itp.). Z czasem taki trening nabiera znacznej dynamiki, co pozwala wypracować dobry czas reakcji, celność ataków i precyzję wykonywania technik.
Dopiero po opanowaniu tych podstaw zaawansowani uczniowe przechodzą do nauki lat sao czyli "wolnej walki".

Czy organizujecie zawody, turnieje?
Nie. Wing Tsun nie jest sportem lecz sztuką walki nastawioną na skuteczną samoobronę w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Czy organizujecie publiczne pokazy?
Tak, wystarczy skontaktować się z instruktorem w celu ustalenia daty i miejsca, gdzie może odbyć się pokaz. Informacje o najbliższych pokazach znajdziesz na naszym fanpage'u na serwisie Facebook: https://www.facebook.com/KungFuRzeszow

Czy mogę pojechać na seminarium lub obóz Wing Tsun bez zapisania się do szkoły?
Nie, do wzięcia udziału w jakimkolwiek seminarium lub obozie treningowym potrzebna jest klubowa legitymacja członkowska. Wiedza o Wing Tsun jest cenna, dlatego przekazywana jest tylko w odpowiedzialne ręce.

Czym różnią się Wing Tsun, Wing Chun i Ving Tsun?
Są to różne formy zapisu tych samych chińskich znaków: 詠春 - wymawia się je identycznie: "wing czun". Ving Tsun to zapis zaproponowany przez Wielkiego Mistrza Yip Mana. Wing Chun to zapis wymyślony przez Bruce'a Lee po tym jak przeniósł się do Ameryki - ze względu na sławę Bruce'a bardzo rozpowszechniony na świecie. Wing Tsun to zapis wymyślony przez Si-Jo Leung Tinga w celu odróżnienia jego unikatowego systemu od innych odmian stylu praktykowanych przez pozostałych uczniów Yip Mana.

 

stopka2