Mistrzowie

 

Pamięć o Mistrzach to wyraz osobistego szacunku i wdzięczności dla ludzi, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku, byśmy dziś mogli trenować dopracowany, skuteczny system walki.

 divider

Wielki Mistrz Yip Man (Ip Man)

Yip Man 1

Wielki Mistrz Yip Man urodził się w 1893 roku w Fatshan - mieście znanym z licznych szkół kung-fu. Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Wiedzę na temat stylu Wing Tsun Kung Fu czerpał od Chan Wah Shuna, pierwszego z uczniów Leung Jana. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u jego najbardziej zaawansowanego ucznia, Ng Chu So. Po kilku latach Yip Man był znany w całej okolicy jako niepokonany ekspert w sztukach walki. W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie uzupełnił wiedzę o systemie, trenując przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). W latach 1914-1937 Yip Man pracował w armii oraz policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun Kung Fu w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu, ale po pięciu latach musiał zawiesić działalność swojej szkoły. Dopiero w 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun Kung Fu. Mieściła się przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Na początku miał tylko ośmiu uczniów, ale z biegiem lat coraz więcej osób zaczęło interesować się stylem Wing Tsun Kung Fu. W wieku 72 lat mistrz przeszedł na emeryturę i nauczał już tylko wybranych uczniów na lekcjach prywatnych w swoim domu. Jednym z nich był Leung Ting.Tuż przed śmiercią Yip Man został zapytany o to, kto zostanie spadkobiercą całego systemu Wing Tsun Kung Fu. Odparł wówczas, że będzie to osoba posiadająca najwięcej uczniów ze znaczącymi rezultatami [Roots & Branches of Wing Tsun, 2000]. 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi, ale pamięć o nim trwa dzięki uczniom na całym świecie, kultywującym tradycję Wing Tsun.

 divider

Si-Jo Leung Ting (11. stopień mistrzowski IWTA)

leungLeung Ting rozpoczął trening Wing Tsun Kung Fu w wieku 13 lat w Hong Kongu. Jego pierwszymi instruktorami byli wujowie - Cheng Fook i Cheng Pak, ćwiczący w szkole Yip Mana. Mając 18 lat Leung Ting został asystentem w ich klubie i pomagał w jego prowadzeniu. Dopiero później był osobiście nauczany przez Yip Mana i został ostatnim prywatnym uczniem Wielkiego Mistrza. Poznawał koncepcję Wing Tsun Kung Fu w ostatniej fazie nauczania Yip Mana jako prywatny uczeń "za zamkniętymi drzwiami". Dzięki temu zostały mu przekazane techniki najbardziej dopracowane pod kątem skuteczności. Wing Tsun z przekazu Leung Tinga różni się od innych odmian nauczanych w latach 50-tych, dlatego Si-Jo zmienił pisownię nazwy tego stylu (z Wing Chun na Wing Tsun), aby odróżnić swój przekaz od pozostałych uczniów Yip Mana. W 1972 roku założył International Wing Tsun Association. Propagował Wing Tsun w Europie, a w latach osiemdziesiątych XX wieku uczynił go najpopularniejszą odmianą kung fu. Największym osiągnięciem Leung Tinga jest dopracowanie wraz z Yip Manem programu nauczania stylu Wing Tsun Kung Fu pozwalającego na przekazywanie wiedzy większym grupom osób. Ta specyficzna sztuka walki, która zawsze była przekazywana bezpośrednio z mistrza na ucznia wymagała usystematyzowania na potrzeby tworzenia większych szkół. Dzięki stworzeniu programu nauczania instruktorzy przekazują wiedzę swoim uczniom według jednolitych wytycznych, logicznych dla rozwoju ucznia. Leung Ting rozpropagował Wing Tsun Kung Fu na cały świat. Jest autorem ponad 50 książek na temat Wing Tsun oraz innych styli. Jedne z nich opisują historię sztuk walki, inne są praktycznymi podręcznikami ich nauki. Dwie publikacje na temat podstawowych form w Wing Tsun Kung Fu ("Siu Nim Tau" oraz "Chum Kiu") zostały wydane w Polsce.

 divider

Si-Kung Máday Norbert (9. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)

maday norbert 1Si-Kung Máday Norbert zaczął trenować Wing Tsun Kung Fu w wieku 14 lat. Jego pierwszym nauczycielem był Si-Fu Slavko Truntic z Jugosławii, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Si-Jo Leung Ting'iem tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun Kung Fu na terenie dawnego bloku wschodniego. W 1989 roku (Si-Kung miał wtedy pierwszy stopień mistrzowski) zostało zorganizowane pierwsze seminarium na Węgrzech. Wtedy Máday Norbert został prywatnym uczniem Si-Jo Leung Ting'a. Si-Jo co roku odwiedza węgierską kwaterę główną w Kesckemet, która jest centralą dla ponad stu instruktorów prowadzących kluby na Węgrzech, w Polsce, na Litwie, Łotwie, Estonii oraz Ukrainie i Rumunii.
Obecnie Si-Kung Máday Norbert posiada 9. stopień mistrzowski E.E.W.T.O. i jest przewodniczącym Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.

 

 

 

divider

Si-Fu Jarosław Buć (5. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)

sifujarek wingtsunkungfuSi-Fu Jarosław Buć trenuje sztuki walki od 1995 roku. W 2001 roku rozpoczął naukę Wing Chun Kung Fu, ale po roku jego pierwsza szkoła została zamknięta. Dalej szukał swojej drogi w sztukach i sportach walki trenując boks, kickboxing oraz jeet kune do. Po kilku latach wrócił do kung fu, jednak tym razem do Wing Tsun z przekazu Leung Tinga. W 2007 roku otworzył własną szkołę na warszawskim Ursynowie, która działa do dnia dzisiejszego. Od kilku lat prowadzi również sekcje w Lublinie, Łodzi i Katowicach.
Oprócz regularnych treningów, co miesiąc wraz z innymi instruktorami E.E.W.T.O. z Polski bierze czynny udział w zaawansowanych treningach instruktorskich Si-Kunga Mádaya Norberta (9. st. mistrzowski).
Ukończył studia na Wydziale Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.

 

 

 

 

divider

 Si-Fu Robert Stachyra (4. stopień mistrzowski IWTA, E.E.W.T.O.)

avatar3

Si-Fu Robert Stachyra od zawsze interesował się wschodnimi sztukami walki, lecz dopiero po ukończeniu studiów podjął działania w kierunku spełnienia swojego marzenia, zapisując się w kwietniu 2012 roku do sekcji Wing Tsun w Lublinie prowadzonej przez Si-Fu Jarosława Bucia (5 stopień mistrzowski). Od początku bardzo aktywnie brał udział w życiu szkoły, zarówno na sali treningowej jak i poza nią. Jeszcze w tym samym roku zdał na swój pierwszy stopień uczniowski w trakcie seminarium z Si-Kungiem Mádayem Norbertem (9 stopień mistrzowski) w Lublinie.
We wrześniu 2014 roku został mianowany oficjalnym asystentem w szkole w Lublinie oraz za pozwoleniem Si-Kunga Mádaya Norberta otworzył własną sekcję Wing Tsun w Rzeszowie. W październiku 2016 roku uruchomił kolejną szkołę, tym razem w Tarnowie.
Nieustannie rozwija swoje umiejętności na seminariach i grupach instruktorskich pod okiem Si-Kunga Mádaya Norberta, trenując regularnie w Lublinie i Warszawie oraz biorąc lekcje prywatne od Si-Fu Jarosława Bucia.
Z wykształcenia jest biologiem.

 

divider

 

Budapeszt

Fot. Mistrzowie z Węgier, Polski, Litwy i innych krajów w czasie Gali 35-lecia istnienia E.E.W.T.O. - Budapeszt 2015 r.


stopka2